Socijalna preduzeća
- Šta su socijalna preduzeća?
- Kako osnovati socijalno preduzeće?
- Koji su izvori dodatnog finansiranja za socijalna preduzeća?
- Koji su primeri uspešnih socijalnih preduzeća?
Šta su socijalna preduzeća?
Preduzeća koja proizvode dobra ili pružaju usluge na tržištu, na preduzetnički i inovativan način. Ova preduzeća često zapošljavaju najranjivije kategorije društva (socijalno isključene osobe). Na taj način, ova preduzeća doprinose društvenoj koheziji, zapošljavanju i smanjenju nejednakosti. (Evropska komisija, 2017).
Prema definiciji Evropske komisije (Social Business Initiative), socijalno preduzetništvo zasniva se na tri osnovna postulata:
- preduzetnička dimenzija - privatna preduzeća koja se u kontinuitetu bave nekom ekonomskom delatnošću i po kojoj se razlikuju od tradicionalnih neprofitnih organizacija, koje imaju socijalni cilj i donekle se samofinansiraju, ali nisu nužno privredni subjekt
- socijalna dimenzija - preduzeća imaju primaran i eksplicitan društveni cilj po kojem se razlikuju od korporacija i profitnih preduzeća
- upravljačka dimenzija - u njima postoji demokratski upravljački mehanizam čijom se primenom štiti neprikosnovenost društvenog cilja socijalnog preduzeća
Kako osnovati socijalno preduzeće?
Postoje različiti tipovi socijalnih preduzeća a ovde navodimo samo neke od njih, pa će i procedura za njihovo osnivanje biti različita shodno tipu:
1. Udruženje građana i fondacije
2. Preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom
3. Zadruge
4. Društva sa ograničenom odgovornošću i akcionarska društva
Kako osnovati socijalno preduzeće
U nedostatku zakonskog okvira o socijalnom preduzetništvu, u Republici Srbiji se socijalnim preduzetništvom bave najviše udruženja građana, a pojavile su se i socijalne zadruge.
Udruženja građana koriste mogućnosti iz čl. 37 Zakona o udruženjima ("Sl. glasnik RS", br. 51/2009, 99/2011 - dr. zakoni i 44/2018 - dr. zakon) kako bi registrovala privrednu delatnost manjeg obima, koja mora biti u skladu sa statutarnim ciljevima.
Za potrebe do-registracije privredne delatnosti u okviru udruženja, potrebno je prethodno na skupštini izmeniti Statut i predvideti u posebnom članu tačan naziv privredne delatnosti sa pripadajućom šifrom.
Socijalne zadruge se formiraju shodno odredbama čl.11 Zakona o zadrugama koji je počeo sa primenom u januaru 2016. godine. U čl.11 (stav 9-12) građanima Srbije je pružena mogućnost za registraciju socijalnih zadruga, koje imaju pravo ali i obavezu da minimum 50% dobiti izdvajaju za potrebe rešavanja socijalnih ciljeva po izboru članstva (ciljevi se bliže određuju Zadružnim pravilima).
Socijalnih zadruga u Srbiji ima nekoliko, a neke od najaktivnijih su: Prva poljoprivredna socijalna zadruga Kamenica, Omladinska socijalna zadruga Toplička Mladost, Blace.
Koji su izvori dodatnog finansiranja za socijalna preduzeća?
Izvori finansiranja za socijalna preduzeća mogu biti različiti, ali su u Republici Srbiji uglavnom finansirani kroz međunarodne programe i projekte od strane različitih donatora.
Najaktivniji međunarodni donatori koji finansiraju socijalna preduzeća u Republici Srbiji su: Evropska unija, GIZ Nemačka organizacija sa saradnju, Švajcarska Agencija za razvoj i saradnju, USAID, ERSTE banka i Fondacija, Rokfeler fondacija, TRAG fondacija i drugi. Kada je reč o oblicima finansiranja razlikujemo grantove, kredite, socijalne obveznice, socijalni kapital, crowdfunding i sl.
Kada je reč o finansijskim programima koji su namenjeni za socijalna preduzeća u Republici Srbiji, a koji nisu finansirani iz inostranih donacija, mogućnosti su ograničene jer je razvoj finansijskih instrumenata tek u povoju. U Republici Srbijie je veoma aktivna Erste Banka a.d. Novi Sad koja ima sopstvene finansijske instrumente za finansiranje socijalnih predzueća kroz program koji se zove „Korak po Korak“.
SMART kolektiv je organizacija civilnog društva koja je vrlo aktivna u pružanju podrške, finansijske i nefinansijske, za osnivanje i razvoj socijalnih preduzeća u Srbiji.
Koji su primeri uspešnih socijalnih preduzeća?
Postoje različiti primeri uspešnih socijalnih preduzeća a ovde izdvajamo neka od njih:
Radanska ruža (proizvode se razni prehrambeni proizvodi poput ajvara, džema, slatka i sl.),
Lice Ulice (prvi ulični magazin u Srbiji koji obrađuje socijalne teme),
Bagel Bejgl (ponuda keteringa i raznih bejglova/peciva),
Hrono (proizvodnja začina i raznih mešavina brašna za hleb).